גן לאומי תל חצור

גן לאומי תל חצור שוכן בסמוך לקיבוץ איילת השחר. התל מחולק לשני חלקים:
האקרופוליס (העיר העליונה) והעיר התחתונה.
חצור שגשגה בתקופה הכנענית ובתקופה הישראלית ויצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו.
ניתן להתרשם מביצורי התקופה הכנענית, מבנה מתקופת הברונזה, חומת סוגרים ושער המיוחסים לימי שלמה המלך.
מפעל המים מתקופת המלך אחאב.
בכניסה לקיבוץ איילת השחר שוכן מוזיאון עתיקות תל חצור.
https://www.google.co.il/maps/place

קרדיט – דר’ אבישי טייכר אתר פיקיויקי

לפרטים

החוויה הדרוזית ביכרא

מרכז בו מוזמנים המבקרים להתוודע לתרבות הדרוזית באמצעות אטרקציות שונות:
סיורים בסמטאות הכפר, סיור לילי עם סיפורי גלגולי נשמות, מופעי פולקלור ועוד.
ניתן ליהנות במקום מאוכל ומטעמי העדה.
http://www.tiuli.com/attraction_info.asp?attraction_id=1064

לפרטים

מעיינות חמים – בגליל

אל המעיינות ומאגרי המים של הגליל העליון מצטרף עכשיו מקור נביעה ענק של מים חמים.
החקלאים מקווים שהמים שהתגלו יימצאו מתאימים להשקיה, ובינתיים המטיילים, נהנים מרחצה בטבע בטמפרטורה של 48 מעלות. ושבי הצפון הצליחו לשמור על המקום בסוד במשך חודשים, אבל עכשיו כבר מאות אנשים מכל הארץ גילו את הנביעה החמה בגליל העליון.
נשים וילדים, צעירים ומבוגרים – כולם מגיעים בחושך מוחלט לערוץ הירדן, ליד קיבוץ להבות הבשן, רק כדי  להיכנס למים שפורצים בטמפרטורה של 48 מעלות. לא כולם בטוחים למה זה קורה דווקא שם.
המים האלה בוקעים כמה קילומטרים משם, ליד קיבוץ שמיר. חקלאי הצפון חיפשו באדמה מקור נוסף ולהשקיית השדות, וכך גילו את המים בעומק של 1,500 מטר מתחת לאדמה.
עד שיסתיימו הבדיקות אם המים טובים מספיק לחקלאות, הם מוזרמים לירדן. “מצאנו קרוב ל-15 מיליון קוב בשנה.
אנחנו מדברים על הבטחת אספקת המים החקלאים לכל חקלאי אצבע הגליל ורמת הגולן. ולצד זה נהנים המטיילים”, אומר דובי אמיתי, יו”ר אגודת מים בגליל.
מהר מאוד החקלאים של הצפון גילו את הפוטנציאל התיירותי במים החמים האלה, וכבר חושבים להקים מרחצאות בזלת כאן – בעמק החולה, ועד שזה יקרה בעוד כמה שנים, הקפיצה למים היא לגמרי בחינם.
ההגעה: בכניסה לקיבוץ שמיר פונים שמאלה ונוסעים לאורך הגדר ההיקפית, עד לשער בפינה הצפון-מזרחית של הקיבוץ. יוצאים מהשער וממשיכים צפונה עם השביל המסומן באדום.
כשהדרך נהיית בלתי עבירה לרכב מחנים וממשיכים כמה דקות ברגל, עד שמבחינים בבריכה מצד שמאל.

קרדיט – עפרה לנקרי

לפרטים

כנסיית בוטרוס ושרידי בית הכנסת העליון

כנסיית בוטרוס ושרידי בית הכנסת העליון מעל כל בתי הכפר נישאת כנסיית בוטרוס (פטרוס) המשמשת את הקהילה היוונית קאתולית של הכפר. הכנסיה סגורה, אך ניתן להיכנס לחצרה. בסמוך לכנסיה ולמרגלותיה, חורבותיו של בית כנסת קדום ומפואר, כנראה מתקופת בית שני. ממערב למבנה ניתן לראות עמודי אבן גדולים שחלקם מעוצב בצורת לב, שהיו חלק ממבנה בית הכנסת.
תאנים, סומק ודובדבנים הבית הראשון משמאל הוא הבית הכתום. ממולו בבית האבן מייבשות אום-לואיס ושכנתה אוטרא (כל אחת בנפרד) על גג ביתן את דבלי התאנים. ולאחר שיבשו, יוצקות אותן לקוביות בנות קילו ומוכרות למטיילים וללקוחות קבועים. אום לואיס ידועה גם בייצור תבלין הסומק הנמכר גם הוא למבקרים. המוזוליאום
בשולי הכפר המערביים, מתחת לפני האדמה, נחשף מבנה קבורה מרשים עשוי אבני גזית בן המאה השניה או השלישית. ניתן לרדת אל המבנה במדרגות נוחות, לראות ארון קבורה עתיק וכפול (סרקופאג) שמכסהו מקושט ברבע קרנות, ומתחתיו רחבה המובילה אל אולם מקומר. רדו במדרגות אל הקשת הבנויה שבקצה הכניסה למערה חצובה. בפתח המערה, דלת אבן שעדיין סובבת על צירה והמשמשת מבוא לאתר המכיל 10 כוכי קבורה. בחפירות שנעשו במקום נמצאו שלדים ומנחות קבורה.
כנסיה המרונית הקטנה קטנה נמצאת בגרעין הכפר העתיק, ופעמון בראשה.
כנסיית מר מרון החדשה גדולה והמודרנית הוקמה בשנות ה-90 ומשמשת כבית התפילה המרכזי של תושבי הכפר. חצר הכנסיה מטופחת, פיסלה של מרים הקדושה בשער וגם בית הנזירות צמוד אליה. במבט מלמעלה הכנסיה בנויה בצורת צלב, וחלונותיה עשויים ויטראז.
קברי צדיקים רבים נמצאים בעיבורו של הכפר בין הבתים, בחצרות ובגבעות המקיפות אותו. בוואדי ממערב לכפר בין עצי הזית נמצא ציון מקום קבורתו של הנביא יואל בן פתואל. רב הנסתר על הנגלה בעניין חייו ומקום קבורתו של יואל הנביא.
בית הכנסת בנחל גוש חלב ברחוב הראשי, בפניה השנייה נפנה ימינה (אחרי בית המועצה) והדרך מתחילה לגלוש בין בתי הכפר אל הנחל. אחרי 200 מטר נשאיר מאחורינו את בתי הכפר ולאחר הליכה של כ-600 מטרים נראה מימין בין בוסתני התאנים ליד מעיינות הכפר את חורבותיו של בית הכנסת הקדום בן המאה השלישית לספירה, שנהרס כנראה במאה השישית. הו מבנה רבוע ובו שני טורי עמודים, שבמהלך החפירה נתגלה בו בסיס אבן של ארון קודש, ספסלים ומשקוף מעוטר שעליו מתואר עייט המחזיק במקורו זר פרחים. במקום נתגלתה כתובת בארמית: “יוסה בר נחום עשה את זה (העמוד) תהא לו הברכה”.
העין הכחולה של גוש חלב. זהו “עין חלב”, מעיין הנובע בקרקעית האגם ומשמש בריכת אגירה עונתית, וגם מקום כינוס לחיות הלוגמות ממימיו. אגדות רבות נשזרו סביב המעיין. בכפר קוראים לו “עין השדכנית”, שכן בימים עברו נהגו הורים לשלוח את ילדיהם לפגישה במעיין, תחת השגחת השדכנית. אין לרחוץ במי האגם ומומלץ לצאת עם כמות מספקת של מי שתייה.
מאת: אמנון גופר
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

קרדיט – אמנון גופר

לפרטים

הכפר המרוני גוש חלב

במורדותיה של גבעה, ברום של 860 מטר מוקף מטעי דובדבנים, אגסים ותפוחים, בנויים בתי הכפר ובראשם נראה למרחוק מבנה הכנסייה. תושביו נוצרים מרונים, יוונים קאתולים ומוסלמים. גוש חלב הקדומה התפרסמה בימי המרד הגדול ותקופת המשנה והתלמוד.
בתחילת המאה ה-18 התיישבו בו נוצרים מרונים שהגיעו מלבנון.
ב-1948 הצטרפו אל הכפר עקורי הכפר המרוני בירעם, אשר עדיין מצפים לשוב לאדמתם וכן כפריים מוסלמים מכפרי הגליל העליון.
שמו ניתן לו על שם דשנותו של המקום, אחרים מצביעים על אדמת החרסית הלבנה שסביבו כמקורו של השם, אך אין ספק שיותר מכל ידוע הכפר, בכרמי הזיתים והשמן המשובח, שהם כנראה המקור הראשוני לשם.
מהגבעה הלבנה שמעל בית הקברות ניתן לצפות אל נופי הגליל העליון ולבנון.
היכן שנגמר צבעם הירוק של מטעי קיבוצי מרום הגליל, מתחיל שיטחה של שכנתנו הצפונית.

קרדיט – אמנון גופר

לפרטים

עין רועים

בסמוך לכפר גלעדי, מעיין קטן שמימיו נקווים בבריכה קטנה, המשמשת להשקיית בקר. למי שיתמזל מזלו יראה צבאים המשוטטים באזור והמגיעים לרוות את צימאונם בבוקר ובערב. באתר עובר שביל ישראל, בסמוך למעיין,שולחנות וספסלים לפיקניק.
http://www.hamaayanot.co.il/home

קרדיט – ניר רודה

לפרטים

מבצר מונפורט

בשמותיו הנוספים: המבצר החדש , מבצר החופש , מבצר הפרנקים, משמעות שמו של המבצר בצרפתית ,הוא ההר החזק, בשמו הנוסף קלעת קורן, שפרושה בערבית הקרן הקטנה. ראשיתו בתקופה הרומית. מבצר החל את דרכו כחווה חקלאית טרם הפך לאחת מהדוגמאות היפות ביותר לבניה המבוצרת של ימי הביניים בישראל.
https://www.google.co.il/maps/place

קרדיט – שרון טל פיקוויקי

לפרטים

מבדד הנזירים בנטופה

מאת: אייל שפירא
מבדד הנזירים בנטופה בסמוך להררית, קשור  לסיפור חייו המופלא של האב יעקב וילברנט, נזיר ואיש דת הולנדי שבעקבות אירועי מלחמת העולם השנייה שחוותה משפחתו החליט לעזוב את הולנד לצמיתות ולגור כנזיר איש דת נוצרי בארץ ישראל.
בשנת 1965 הגיע לארץ, רכש חלקת אדמת טרשים נטושה ו סלעית במרומי הר הררית.
אליו הצטרף נזיר נוסף .
כוונתם הייתה להקים מנזר להתבודדות במקום. למקום הם קראו בשם “לאורה נטופה.
בשמה העברי – מבדד נטופה.
על ראשו של רכס יודפת, כמה מאות מטרים ממזרח ליישוב המודטים הררית (המהווה שער כניסה ראוי לממלכת התבודדות שכזו), שוכנת מתחת לפני האדמה כנסייה חצובה בסלע.במשך שנים שני הנזירים הרחיבו והעמיקו מערה קטנה שהייתה במקום, ויצרו מתחם תפילה צנוע ומקסים.
הם מנהלים אורח חיים דתי של “מסדר” עצמאי, ומשק אוטרקי, מגדלים ירקות ואת מוצרי המזון הבסיסיים, קונים ביישוב הסמוך. גם הדרך למבדד – ברגל בלבד (כמה טוב שאין אפשרות להגיע ברכב או, גרוע מכך, ברכב שטח), ובין בוסתנים מטופחים מהם נשקפת בקעת נטופה – מכינה את המבקר כראוי. לאחר הליכה קצרה, מגיעים אל המבנה החיצוני.
זהו בית אבן שלצדו צריח נמוך, הבנוי מסלעים זעירים, שנראה כי גובבו זה על גבי זה, ובאורח פלא הם ממשיכים לעמוד על תלם. נכנסים פנימה, יורדים במדרגות הצרות והלולייניות למחצה, ומגיעים אל אולם התפילה המרכזי, המואר באמצעות עששיות ופיר הממוקם בתקרת הסלע. שבו על ספסל האבן הצופה אל במת התפילה.
קחו לעצמכם שעה קלה וקרירה של בריחה מהיומיום. שווה כל רגע.
http://www.mako.co.il/travel-israel/tracks-trips/lower_galilee

קרדיט – אמנון גופר

לפרטים

מרכז וכנסיית דומוס גלילאה

הכנסייה שעל הר האושר, הוא הר נחום, ליד הישוב כורזים. המקום משמש בית ספר לכמרים ומרכז התבודדות, במבנה, שתוכנן בסגנון אדריכלי מודרני, יש שלושה מפלסים ומדרגות גולשות ביניהם לעבר הכנרת.
בקומה העליונה הוקם מרכז קונגרסים, קאפלה מרהיבה שסביבה פסלים קטנים מברזל, המתארים סצנות מהברית החדשה, ואור צבעוני חודר לחלל דרך ויטראז`ים צבעוניים.
בקומה העליונה יש חצר פנימית עם רצפת שיש מבהיקה וצמחייה, שמוקפת מכל עבריה במסדרון עם עמודים. באותה קומה נמצאת גם ספרייה גדולה ובמרכזה קונכיית זכוכית, שבה אפשר ללמוד בשקט.
הקומה התחתונה מוקדשת למגורי הכמרים הלומדים כאן.
http://www.ekinneret.co.il/site/ip.asp?pa_cat=6&cat=36&biz_id=208

לפרטים

מכוורת הגליל

מכוורת הגליל בקיבוץ שמיר. במרכז המבקרים תוכלו לראות את סודות המכוורת ואת הדבורים העמלות ומלכת הדבורים בכוורת זכוכית. ניתן לרכוש ממוצרי המכוורת בחנות המפעל.
http://www.shamir.org.il/info/mifalayhkibutz/galil/galilmain.htm

לפרטים

חוות דגי דן

חווה בה יכולים המבקרים להתוודע ולפגוש מקרוב את הדגים השונים בבריכות.
הסיור בחווה כולל הסברים מעניינים על הזנים השונים המגודלים בבריכה, על תהליך הגידול. 
http://www.forelhadan.co.il/page.asp?id=3

לפרטים

המוזיאון הפתוח תל חי

המוזיאון הפתוח לצילום ממוקם בלב ליבו של גן התעשייה תל-חי, והוא היחיד בארץ המוקדש כולו לצילום, ומוצגות בו תערוכות של טובי הצלמים בארץ ובעולם.
http://www.omuseums.org.il/mm_telhai/%D7%AA%D7%9C-%D7%97%D7%99

לפרטים

אמנות בקיבוץ כברי

במרכז גוטסמן לתחריט בקיבוץ כברי עובדים ויוצרים בטכניקת התחריט העתיקה אמנים מהארץ ומחו”ל.
לצד סדנת העבודה, בה ניתן לצפות באמנים היוצרים, ישנן שתי גלריות גדולות ובהן ההדפסים שנוצרו במקום.
בין מרכז גוטסמן לתחריט לבין אטלייה שמי, משתרע גן פסלים, שיצר יחיאל שמי. אפשר לשוטט בין הפסלים, להתרשם וגם להצטלם.
http://www.cabrigallery.org.il

לפרטים

אסנט מרכז למיסטיקה

אסנט- מרכז למיסטיקה ומודעות בצפת. המרכז פועל במטרה להכיר ולחוות את הרוחניות היהודית עם דגש על מורשת צפת והקבלה.
המרכז מציע תיירות קבלה חווייתית, מצגות וסדנאות, אטרקציות,  סיורים בעקבות המקובלים, מופעים מוזיקליים מיוחדים, ארוחות גורמה,  כליזמרים ועוד…
http://www.ascent.co.il

לפרטים

אנדרטת האריה השואג בתל חי

אנדרטת האריה השואג ממוקמת ליד בית הקברות של תל חי.
האנדרטה אשר עליה חרוט הפסוק טוב למות בעד ארצנו, אמירתו המפורסמת של טרומפלדור, אשר זכתה לא אחת לפרשנות צינית.
בבית הקברות המטופח קבורים גם חברים רבים מארגון השומר.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place
קרדיט – יגאל מורג

לפרטים