מצפור המאגרים

מצפור המאגרים

מצפור המאגרים שוכן בצד דרך הבשור.
הדרך הקצרה למקום מסתעפת מכביש גבולות-צאלים (כביש 222), כ-2.5 ק"מ מצפון לצומת צאלים (בין סימני ק"מ 186–187). נוסעים כ-1.5 ק"מ, כאשר גדת מאגר הבשור הדרומי מלווה את הדרך מימין.
לאחר כ-1.5 ק"מ פונים ימינה, נוסעים עוד כחצי ק"מ ומגיעים לדרך הבשור.
היישר לפנים – גשר הצינורות. כ-300 מ' דרומה (ימינה) – רחבת החניה של מצפור המאגרים. האתרים משולטים. מצפור מאגרי הבשור – מאגר הבשור הדרומי זהו מאגר ענק, שנפחו 4 מיליון מ"ק. מנקודת התצפית אפשר להשקיף על המערך הכולל של מאגרי הבשור.
למטה, בצד הערוץ הגדול של נחל הבשור, נמצא המאגר המכונה מאגר רחובות תחתון. זהו מאגר צד שקולט את מי השיטפונות הזורמים בנחל בשור וממנו מזרימים את המים באמצעות משאבות וצינורות אל מאגר הבשור הדרומי ואל מאגר רחובות עליון, הנמצא מצפון לערוץ נחל הבשור ונראה היטב מהמצפור.
מי השיטפונות הם בונוס. מקור המים העיקרי שלהם הם מי קולחים מטוהרים מגוש דן זהו מקור מים בטוח, שמניב מים בכל יום מימות השנה.
הבשור, לעומת זאת, אינו יכול להבטיח דבר, אם כי בממוצע רב-שנתי מתרחשים בנחל כ-2.5 אירועי שיטפונות בשנה, המזרימים כ-8 מיליון מ"ק.
מי המאגרים, לאחר שעברו תהליכי סינון וחיטוי, מתאימים להשקיית כל הגידולים החקלאיים – ללא הגבלה.המאגרים שינו כליל את תמונת החקלאות בנגב המערבי.
במשך מאות שנים גידלו במישורי החול והלס העוטפים את נחל הבשור רק חקלאות בעל דלה. מאגרי הבשור שינו את התמונה והם מאפשרים את קיומה של חקלאות שלחין.
בזכות המאגרים מגדלים בחבל הבשור אלפי דונם הדרים ומטעים, תפוחי אדמה, גזר ומגוון רחב של ירקות ליצוא.
E ירוק, מטיילים עם קק"ל.
http://www.eyarok.org.il/trip.aspx?id=346

היכן: מצאלים אל כביש 222 ואל כביש 232 בואכה עין הבשור..
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל
זמן: שעה.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
עין עקב

עין עקב

מאת: ערן ודוד גל אור.
נחל עקב שנמצא מדרום-מזרח למדרשת שדה בוקר וחותך את השטח שמסביבו כסכין חד, הוא אחד מערוצי הנחלים המיוחדים בנגב: שני מעיינות נובעים בו, ובין מצוקי הגיר הלבנים שמסביבו גדלה צמחייה עשירה וירוקה.
אפשרות אחת היא לטייל במסלול חד כיווני שכולל את נחל עקב ומעלה דבשון.
מסלול מפגיש אותנו עם תצפיות בלתי רגילות על האזור, ועם בריכה עגולה ועמוקה שהרחצה בה היא חוויה נהדרת. חובבי טיולים בארץי מצאו כאן מסלול בדרגת קושי בינונית, אפשרי להליכה, רכיבה על אופניים או הגעה ברכב שטח ברמת עבירות קלה.
הבריכה היא בריכת עין עקב תחתון.
עין עקב הוא אחד המעיינות היחידים בנגב הנובע בעוצמה רבה בכל ימות השנה. המעיין נובע מקיר מפל בגובה של כ-10 מטר, וממלא בריכה עגולה, גדולה ועמוקה מאוד.
תענוג להיכנס אל מי הבריכה לשחות לאורכה ולרוחבה, ולהתרענן מזרזיפי המים המטפטפים מהצמחייה שעל קיר המפל.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4163525,00.html

היכן: מצאלים ימינה אל כביש 40 לכיוון שדה בוקר עד השילוט עין עבדת.
מה להביא: מים, נעליים נוחות. בגדים להחלפה
עד כמה קשה: בינוי – מטיבי לכת.
זמן: יום שלם.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
עין עבדת

עין עבדת

עין עבדת מאת אושרה גבאי מים בקיץ במדבר. האומנם? אתם מוזמנים לטיול מפנק בעין עבדת שבגן הלאומי.
קניון עין עבדת הוא קניון טבעי, חתור בסלע גיר לבן שבו "משובצות" עדשות צור שחורות וחומות והוא מתהדר בקירות גבוהים וזקופים ובהם דרגשי סלע ומערות.
הבדלי הגובה שבין רמת עבדת לבין בקעת צין יצרו מצוק אדיר שנקרא "מצוק הצינים".
ההבדלים במפלסי הנחלים שזרמו על פני רמת עבדת, לבין נחל צין יצרו מפלים גבוהים ומרשימים בנקודות המפגש. המסלול יארך כשלוש שעות.
בחודשי הקיץ מומלץ מאד לבקר באתר בשעות הבוקר, מיד עם פתיחתו בשעה 8:00. בשעות אלו עדיין קריר ומוצל בין קירות הקניון העצומים, וזהו הזמן הטוב ביותר לפגוש בדיירי המקום, היעלים הנהדרים, בשוטטות הבוקר שלהם.
יוצאים לדרך: מפל עין עבדת: כאשר תגיעו להסתעפות שבילים, סמוך לקיר אבן נמוך התוחם בריכה רדודה, כדאי לחצות את הקניון בהליכה על קיר האבן ולהגיע אל המצוק שמעברו השני. מכאן כבר אפשר לראות את המפל היפה של עין עבדת.
זרם דק ויציב של מים זכים זורם בו ומשני צדדיו צומחים שרכים וטחבים ירוקים וצמחיית מפלים אופיינית. בתחתית המפל בריכה גדולה מחזיקה מים בכל ימות השנה, ומשמשת בעיקר את בעלי החיים של האזור, ולכן גם אסור לשחות במעיין.
חורשת הצפצפות: נחזור אל הסתעפות השבילים ונטפס בגרם מדרגות חצובות בסלע הגיר, שיובילו אותנו אל ראש המפל.
מכאן נצפה אל הדרך ממנה באנו, ונמשיך הלאה במסלול עד לחורשת הצפצפות. אלה הן צפצפות פרת, המצויות באזורים צפוניים יותר. צפצפות אלה הן הדרומיות ביותר בעולם.
בריכות עין מעריף: הבריכות שבקרבת הצפצפות הן בריכות עין מעריף, הנביעה האחרונה שבקניון עין עבדת, היוצרת בריכות גדולות וסביבן צמחייה עבותה.
כאן המקום לחפש אחרי היעלים המדלגים בקלילות מפתיעה במצוקים. בית הגידול הטבעי של היעלים הוא המצוקים ומכיוון שהיעלים חייבים לשתות מים, לפחות אחת ליום-יומיים, קניון עין עבדת הוא מקום מחייה מושלם עבורם.
http://www.mako.co.il/travel-israel/tracks-trips/negev

היכן: מצאלים ימינה אל כביש 40 לכיוון שדה בוקר עד השילוט עבדת.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
גשר החבלים בבשור

גשר החבלים בבשור

שר החבלים יחיד מסוגו בישראל הותקן על-ידי קק"ל בין שתי גדותיו של נחל בשור, מעל המצוק המחזיק מים במשך כל ימות השנה.  אורך הגשר כ – 80 מטר והוא מאפשר חציית הנחל וטיול רגלי בגדה השנייה, אל חווה חקלאית קדומה ואל האנדרטאות לזכרם של שני נערים בני משאבי שדה שנהרגו כאן בתאונת טרקטורון.
מתחת לגשר החבלים בריכת מים טבעית המלאה כל השנה. מסביב לנביעת המים סבך של קנים, צבים רכים ואגמיות.

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 234 אל 241 לגן לאומי אשכול.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעה.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
גשר הצינורות בבשור

גשר הצינורות בבשור

גשר הצינורות ממוקם סמוך לגשר התלוי הארוך בארץ, המוכר והאהוב, שמושך אליו מדי שנה עשרות אלפי מטיילים בכל עונות השנה ובייחוד בעת שיטפונות, כאשר נחשולים אדירים של מים זורמים בנחל ומספקים מחזה מרהיב.
בין שני הגשרים אפשר לטייל במסלול מעגלי לאורך ערוץ נחל הבשור, ברגל או באופניים.
המרחק בין שני הגשרים הוא כ-4 ק"מ והמסלול המעגלי נמשך לאורך כ-7 ק"מ. איך מגיעים? רושמים ב  WAZE – גשר הצינורות על נחל הבשור.
(נסיעה על כביש 222 העובר מצומת גבולות לכוון דרום ,חולפים על פני קבוץ גבולות ולאחר כשלושה קילומטר פונים שמאלה לדרך נוף נחל הבשור הכוללת את שני מצפורי המאגרים). 

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 234 אל 241 לגן לאומי אשכול.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעה.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place/

לפרטים
מעיינות הבשור- פארק הבשור

מעיינות הבשור- פארק הבשור

מעיינות הבשור: על גדות נחל הבשור-  מהגדולים שבנחלי ארצנו, משתרע פארק אשכול.
כל עונה "צובעת" את הפארק והסובב אותו בגוונים שונים ובחודשים פברואר-מרץ נצבע האזור כולו ב"אודם הכלנית".
המים – מקור החיים לנחל – עוררו "מחלוקות ומדנים" כבר מתקופת המקרא. במקום נתגלתה באקראי רצפת פסיפס מרהיבה שפארה את הכנסייה שנבנתה במאה השישית (ביזנטית), פסיפס מזכיר מוטיבים שנמצאו במספר בתי כנסת קדומים באזור.
במקום בו שכנה הכנסייה נמצא כיום המצפור ממנו תצפית יפה אל מרחבי הפארק.
מי המעיינות הממלאים את האגם המלאכותי ושני התלים המתנשאים מעל האופק בדרום – תל שרוחן – המזוהה עם אחת מהערים שבנחלת שבט שמעון ומימין לאגם – תל הבשור. מעיינות הבשור הם מקור המים משמשים להשקיה ולרווחת הנופשים בפארק.
המעיינות נובעים במספר מוקדים והם נאגמים לשורת ברכות מלאכותיות בלב הפארק ולברכות שכשוך. להנאת המטיילים הוצבו מתקני שעשוע לילדים. בפארק שפע מרחבים, מדשאות ופינות צל לרוב. הפארק נושק למגוון מסלולים ברגל, ברכב ובאופניים. בפארק שבילי אופניים מסומנים.
הכניסה בתשלום. הקלק לקישור לאתר התיירות שדות שקמה בשור.
http://www.habsor.co.il

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 234 אל 241 לגן לאומי אשכול.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
ארץ הבתרונות האדומה – בארי

ארץ הבתרונות האדומה – בארי

עונה מומלצת : חורף – אביב 
תאור המסלול : ניסע על כביש 232 ונפנה לכיוון קיבוץ בארי , כ 100 מ' מהצומת נפגוש מימין דרך עפר הפונה מערבה, אל שמורת הבתרונות בארי.
גבעות כורכר המכוסות במגוון של כמאה מינים של צמחים. יש כאן צמחי מדבר מובהקים כמו הרותם, הלוטם. בחורף מתכסות הגבעות בכלניות, סחלבים, בעיריות ועוד.
קצת קשה לפגוש ביום את בעלי החיים המסתובבים פה בחופשיות, אבל עקבות של צבאים, צבועים, שועלים ועוד אפשר, גם אפשר לאתר. לאחר טיול מומלץ להצטייד בחנות לה מדווש בגבינות איכותיות ממחלבת הבוטיק המקומית "מחלבת בארי".
ניתן לשכור אופניים לטיול.
הליכה קצרה, או נסיעה ברכב בהמשך הדרך תוביל אותנו אל "נחאביר" – בית הביטחון של קיבוץ בארי. קרוב אליו מגדל המים הבולט מאוד מעל סביבתו.
נמשיך בדרכנו מערבה עד לצומת T , כאן ניפגש עם כביש הבטון המנדטורי. מימין לדרך נבחין במספר בורות, אלו הן מכרות הגופרית, אשר נחפרו לצורך כריית גופרית.
לאורך הדרך ניתן גם להבחין בגבעות הכורכר שבהן מרבצי גופרית עד היום. נמשיך בכביש הבטון עד לשלט שיפנה אותנו ימינה אל מפעל הגופרית. נמשיך על כביש הבטון לכיוון דרום ונרד אל דרך עפר המקיפה מתחמי התחמושת ששימשו את הבריטים בימי מלחמת העולם השנייה. הבריטים הקימו כאן מאגר תחמושת גדול. המתקנים ריקים עכשיו ואתם יכולים לבקר בהם .
נמשיך בדרכנו ונעבור על פני מגדל תצפית של שומר הקק"ל המתצפת כנגד שרפות , נפנה שמאלה ונמשיך בנסיעה , לאורך הכביש פזורות עבודות אומנות של אומני האזור.
בצומת נפנה ימינה ונחזור אל שער הכניסה לקיבוץ.הקלק לקישור לאתר התיירות שדות שקמה בשור.
http://www.habsor.co.il

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 232 בואכה קיבוץ בארי.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://maps.google.com/maps

לפרטים
דרום אדום

דרום אדום

בכול חודש פברואר מזה עשר שנים, בצפון הנגב באתרי שקמה – בשור חוגגים את חג הכלניות. פעילויות. טיולים. מופעים. אוכל טוב. והמון פריחות של חורף.
סופי שבוע של תרבות, אהבה לטבע, משפחות וספורט.
השנה הופיעו הפרויקט של עידן רייכל – במופע "רבע לשש". דנה ברגר.
רד בנד – מארחים את מארינה מקסימליאן בלומין וקרולינה במופע מיוחד. נתן גושן, גבע אלון, אברהם טל, התקווה 6, שי צברי, סבבה והקול, שלמה יידוב.
סיורים חקלאיים.
צעדת הכלניות. פעילויות ספורט. פיות וגיבורים בין הפרחים" – לאורך כל סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה ,דמויות אהובות להפעלה בטבע וינעימו את זמנם. בין הדמויות נפגוש את פיית הפרחים, פיטר פן, סופר טבע ועוד…חוויה לילדים מעולם אחר/ אוכל מקומי משובח. שוקי איכרים. מופעים רומנטיים מיוחדים לערב יום האהבה הבינלאומי.
http://daromadom.habsor.co.il

לפרטים

פארק גולדה

בוואדי מדברי בלב הר הנגב הקימה קק"ל אתר נופש גדול, ובתוכו אגם מים, מדשאות, חניוני פיקניק ומצפור נוף.  
הפארק, השוכן ליד צומת משאבים, משתרע על פני כ- 540 דונם.  
פארק גולדה קרוי על שם גולדה מאיר, ראש הממשלה הרביעי של מדינת ישראל, וממוקם ליד קיבוץ רביבים. במרכז הפארק עובר נחל רביבים, ובשנים גשומות במיוחד נוצר בנקודה זו אגם קטן להנאת המטיילים.
לכתבה על הפארק הקלק
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4311406,00.html

היכן: מצאלים אל כביש 222 לכיוון רביבים.
מה להביא: מים, נעליים נוחות. בגדים להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: חצי יום.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/@31.0177751,34.7568634,16z?hl=iw

לפרטים