גשר החבלים בבשור

גשר החבלים בבשור

שר החבלים יחיד מסוגו בישראל הותקן על-ידי קק"ל בין שתי גדותיו של נחל בשור, מעל המצוק המחזיק מים במשך כל ימות השנה.  אורך הגשר כ – 80 מטר והוא מאפשר חציית הנחל וטיול רגלי בגדה השנייה, אל חווה חקלאית קדומה ואל האנדרטאות לזכרם של שני נערים בני משאבי שדה שנהרגו כאן בתאונת טרקטורון.
מתחת לגשר החבלים בריכת מים טבעית המלאה כל השנה. מסביב לנביעת המים סבך של קנים, צבים רכים ואגמיות.

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 234 אל 241 לגן לאומי אשכול.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעה.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
גשר הצינורות בבשור

גשר הצינורות בבשור

גשר הצינורות ממוקם סמוך לגשר התלוי הארוך בארץ, המוכר והאהוב, שמושך אליו מדי שנה עשרות אלפי מטיילים בכל עונות השנה ובייחוד בעת שיטפונות, כאשר נחשולים אדירים של מים זורמים בנחל ומספקים מחזה מרהיב.
בין שני הגשרים אפשר לטייל במסלול מעגלי לאורך ערוץ נחל הבשור, ברגל או באופניים.
המרחק בין שני הגשרים הוא כ-4 ק"מ והמסלול המעגלי נמשך לאורך כ-7 ק"מ. איך מגיעים? רושמים ב  WAZE – גשר הצינורות על נחל הבשור.
(נסיעה על כביש 222 העובר מצומת גבולות לכוון דרום ,חולפים על פני קבוץ גבולות ולאחר כשלושה קילומטר פונים שמאלה לדרך נוף נחל הבשור הכוללת את שני מצפורי המאגרים). 

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 234 אל 241 לגן לאומי אשכול.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעה.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place/

לפרטים
מעיינות הבשור- פארק הבשור

מעיינות הבשור- פארק הבשור

מעיינות הבשור: על גדות נחל הבשור-  מהגדולים שבנחלי ארצנו, משתרע פארק אשכול.
כל עונה "צובעת" את הפארק והסובב אותו בגוונים שונים ובחודשים פברואר-מרץ נצבע האזור כולו ב"אודם הכלנית".
המים – מקור החיים לנחל – עוררו "מחלוקות ומדנים" כבר מתקופת המקרא. במקום נתגלתה באקראי רצפת פסיפס מרהיבה שפארה את הכנסייה שנבנתה במאה השישית (ביזנטית), פסיפס מזכיר מוטיבים שנמצאו במספר בתי כנסת קדומים באזור.
במקום בו שכנה הכנסייה נמצא כיום המצפור ממנו תצפית יפה אל מרחבי הפארק.
מי המעיינות הממלאים את האגם המלאכותי ושני התלים המתנשאים מעל האופק בדרום – תל שרוחן – המזוהה עם אחת מהערים שבנחלת שבט שמעון ומימין לאגם – תל הבשור. מעיינות הבשור הם מקור המים משמשים להשקיה ולרווחת הנופשים בפארק.
המעיינות נובעים במספר מוקדים והם נאגמים לשורת ברכות מלאכותיות בלב הפארק ולברכות שכשוך. להנאת המטיילים הוצבו מתקני שעשוע לילדים. בפארק שפע מרחבים, מדשאות ופינות צל לרוב. הפארק נושק למגוון מסלולים ברגל, ברכב ובאופניים. בפארק שבילי אופניים מסומנים.
הכניסה בתשלום. הקלק לקישור לאתר התיירות שדות שקמה בשור.
http://www.habsor.co.il

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 234 אל 241 לגן לאומי אשכול.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
ארץ הבתרונות האדומה – בארי

ארץ הבתרונות האדומה – בארי

עונה מומלצת : חורף – אביב 
תאור המסלול : ניסע על כביש 232 ונפנה לכיוון קיבוץ בארי , כ 100 מ' מהצומת נפגוש מימין דרך עפר הפונה מערבה, אל שמורת הבתרונות בארי.
גבעות כורכר המכוסות במגוון של כמאה מינים של צמחים. יש כאן צמחי מדבר מובהקים כמו הרותם, הלוטם. בחורף מתכסות הגבעות בכלניות, סחלבים, בעיריות ועוד.
קצת קשה לפגוש ביום את בעלי החיים המסתובבים פה בחופשיות, אבל עקבות של צבאים, צבועים, שועלים ועוד אפשר, גם אפשר לאתר. לאחר טיול מומלץ להצטייד בחנות לה מדווש בגבינות איכותיות ממחלבת הבוטיק המקומית "מחלבת בארי".
ניתן לשכור אופניים לטיול.
הליכה קצרה, או נסיעה ברכב בהמשך הדרך תוביל אותנו אל "נחאביר" – בית הביטחון של קיבוץ בארי. קרוב אליו מגדל המים הבולט מאוד מעל סביבתו.
נמשיך בדרכנו מערבה עד לצומת T , כאן ניפגש עם כביש הבטון המנדטורי. מימין לדרך נבחין במספר בורות, אלו הן מכרות הגופרית, אשר נחפרו לצורך כריית גופרית.
לאורך הדרך ניתן גם להבחין בגבעות הכורכר שבהן מרבצי גופרית עד היום. נמשיך בכביש הבטון עד לשלט שיפנה אותנו ימינה אל מפעל הגופרית. נמשיך על כביש הבטון לכיוון דרום ונרד אל דרך עפר המקיפה מתחמי התחמושת ששימשו את הבריטים בימי מלחמת העולם השנייה. הבריטים הקימו כאן מאגר תחמושת גדול. המתקנים ריקים עכשיו ואתם יכולים לבקר בהם .
נמשיך בדרכנו ונעבור על פני מגדל תצפית של שומר הקק"ל המתצפת כנגד שרפות , נפנה שמאלה ונמשיך בנסיעה , לאורך הכביש פזורות עבודות אומנות של אומני האזור.
בצומת נפנה ימינה ונחזור אל שער הכניסה לקיבוץ.הקלק לקישור לאתר התיירות שדות שקמה בשור.
http://www.habsor.co.il

היכן: מצאלים שמאלה אל כביש 222, אל כביש 232 בואכה קיבוץ בארי.
מה להביא: מים, נעליים נוחות.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://maps.google.com/maps

לפרטים
דרום אדום

דרום אדום

בכול חודש פברואר מזה עשר שנים, בצפון הנגב באתרי שקמה – בשור חוגגים את חג הכלניות. פעילויות. טיולים. מופעים. אוכל טוב. והמון פריחות של חורף.
סופי שבוע של תרבות, אהבה לטבע, משפחות וספורט.
השנה הופיעו הפרויקט של עידן רייכל – במופע "רבע לשש". דנה ברגר.
רד בנד – מארחים את מארינה מקסימליאן בלומין וקרולינה במופע מיוחד. נתן גושן, גבע אלון, אברהם טל, התקווה 6, שי צברי, סבבה והקול, שלמה יידוב.
סיורים חקלאיים.
צעדת הכלניות. פעילויות ספורט. פיות וגיבורים בין הפרחים" – לאורך כל סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה ,דמויות אהובות להפעלה בטבע וינעימו את זמנם. בין הדמויות נפגוש את פיית הפרחים, פיטר פן, סופר טבע ועוד…חוויה לילדים מעולם אחר/ אוכל מקומי משובח. שוקי איכרים. מופעים רומנטיים מיוחדים לערב יום האהבה הבינלאומי.
http://daromadom.habsor.co.il

לפרטים