אגם עין חלב

אגם עין חלב

רומנטיקה גלילית, בסמטאותיו הציוריות של הכפר המרוני גוש חלב. החצרות המטופחות, הכנסיות היפות בפשטותן, קברי הצדיקים הפזורים לרוב, תבשילי המסעדות המשובחים, בית הכנסת העתיק ותושבים מאירי פנים. בשיפולי הכפר הצפוניים, בין “גבעות החלב” הלבנות הנקראות כך במפה וגם בפי המקומיים  מצוי אגם קטן ונסתר הנקרא עין חלב. נטפס במעלה הדרך בינות לבתי הכפר, בבנק נפנה שמאלה ונמשיך לשיאו, ליד בית הקברות שמאחרי כנסיית בוטרוס כאן נחנה את רכבינו.  שביל ההליכה הוא נוח ומסומן שחור. הוא גולש דרך בוסתני תאנים ושקדים כשטרסות אבן עתיקות שומרות את הקרקע מפני הסחף . לאחר עשר דקות של צעידה במורד נגיע לנקודה בה לפתע, כמו פאטה מורגנה, מתגלית עין כחולה של מים הכלואה בין גבעות נמוכות של אבן גיר לבנה וסכר קטן שהיטיבו לבנות תושבי הכפר. זהו מעיין עין חלב, מהנובע בקרקעית האגם ומשמש בריכת אגירה עונתית, מקום מרבץ לעדר פרות משועמם, פינת חמד לזוגות אוהבים ולעת ליל אבן שואבת לשועלים, תנים וחזירי בר הלוגמים ממימיו. סביב המעיין נשזרו אגדות ויש הקוראים לו “עין השדכנית”, שכן בימים עברו נהגו הורים לשלוח את ילדיהם לפגישה במעיין תחת עיניה הבוחנות של שדכנית שישבה על גבעה שלטת ופקחה עיניה על הזוג.
הדרך אל המעיין היא חוויה כמו המפגש עם המעיין עצמו, אך הדרך חזרה קשה יותר, מחכה לכם עליה לא קלה אל הרכב החונה בשולי הכפר. אין לרחוץ במי האגם. הגעה: נכנסים לגוש חלב ברחוב הראשי. בבנק פונים שמאלה ומטפסים עד שיא הכפר. עוברים את מגרש המשחקים ופונים ימינה בדרך העפר. הקלק לקישור אתר go galil.
http://www.gogalil.org/upper_galilee.asp?p=750&s=9882
http://www.pnay.co.il/user/articles.php?oper=article&id=94

לפרטים
מערת עלמה

מערת עלמה

מערת עלמה היא אחת המערות הגדולות, העמוקות, הארוכות והמיוחדות בישראל.
תלמידו של הרב חיים בן-עטר תיאר את המערה “אין לה קץ ותכלית, והנכנס בה הוא נאבד מרוב הכוכין שיש בה.
כל כוך עשרה כוכין, ובו כוך מהעשרה. אם אתה נכנס – אתה מוצא עוד כוכים אחרים, והנכנס לשם הוא מסתכן מרוב פחד. ומעשים של זו המערה הם נפלאים.
וכולם תחת הארץ, והנכנס לשם צריך אבוקות גדולות, ואני נכנסתי לתוכה באבוקות גדולות, כמו עשרים אמה. אין אני יכול לומר כמה כוכים יש שם, אין להם מספר. והמקום נורא מאד.
וזקני אומות העולם אומרים שתחילת המערה היא במדבר, ויש לה קצה אחד בירושלים ומעשיה מרובים ונפלאים”.
במערה מסלול הליכה מפתח המערה המסומן במחזירי אור.
המערה חשוכה וחלקלקה ביותר. במערה שוכנים עטלפי חרקים הנמצאים בתרדמה בחודשי החורף. על כן המערה סגורה למבקרים בתקופה זו. דרומית למושב עלמה.
דרך המסומנת אדום, ומוליכה לשטחים חקלאיים ברמת עלמה. השביל מסומן אדום ומוביל עד לפתח מערת עלמה. נדרשת הקפדה ייתרה על הליכה רק במסלול המסומן.
המסלול מסומן במחזירי אור. בכיוון הכניסה צבעם לבן, וביציאה צבעם אדום. מומלץ להקצות בין שעה וחצי לשעתיים לביקור במערה.
אין להיכנס למערה לבד ורצוי מאד גם לא בשניים. המסלול במערה משלב קטעי זחילה קצרה, מומלץ לא להכניס ציוד למערה, למעט פנסים. במערה אוכלוסיית עטלפים.
לפני או אחרי הביקור במערה, כדאי לשים לב אל הר אביתר, מהמרשימים בהרי הגליל המזרחי.
במדרון התלול שבין הר אביתר לנחל חצור בולטים מצוקים ובהם פתחי מערות רבות, ששימשו כמערות מפלט בתקופת המרד הגדול או מרד בר כוכבא. מערות אלו סגורות למטיילים.

היכן: מדפנה על כביש 99 לכביש 90 לכיוון קריית שמונה. אל כביש 899, אל כביש 886 אל מושב עלמה.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. פנס. סוללות נוספות.
עד כמה קשה: מיטיבי לכת.
זמן: שעתיים.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
בעקבות קברי צדיקים

בעקבות קברי צדיקים

המסורת היהודית משייכת סגולות, ברכות וישועות לאלו המבקשים אותם על קברי צדיקים, רובם ככולם רבנים הנחשבים לעילוי בלמדנותם, שקדנותם, צניעותם ומעשיהם הטובים בימי חייהם. העולים לרגל לקבריהם מבקשים זיווג, בריאות, פרנסה טובה מתוך אמונה כי הצדיק יביא מרפא למכאוביהם.
קברו של יונתן בן עוזיאל נמצא ביער ביריה בסמוך ליישוב עמוקה. הכביש לוקח אותנו דרך נוף יער ביריה אל מבנה קברו של הצדיק. הפניה השנייה ימינה (צפון) תוביל אותנו אל קברו של התנא יונתן בן עוזיאל. הפנייה מסומנת בברור על ידי שלט של מע”צ. נמשיך אל קברי רבי יוסי הגלילי ובניו נחזור על עקבותינו ונסע מקברו של יונתן בן עוזיאל בחזרה לדרך נוף יער ביריה אל המושב דלתון.
נצא מהשער האחורי אל מחוץ למושב ונמשיך לנסוע עוד כמה מאות מטרים עד לבית העלמין של דלתון.
כאן נתחיל מסלול קצרצר ולא מסומן אל קבריהם של רבי יוסי הגלילי ובנו ישמעאל שעובר גם בין כמה מערות.
די להגיע לקברו של רבי יוסי הגלילי נצטרך לטפס לראש הר דלתון. הדרך עוברת במערות החבויות בצדו המזרחי של ההר.
באזור הקבר של רבי יוסי ישנו חניון, האנגר גדול, שולחנות לפיקניק ותצפית. בסופו של קיר האבן המקיף את בית הקברות, מול עץ הזית הראשון, ישנו כביש שירות משובש המוביל לקבר קטן החוסה בצל עץ זית. זהו קברו של ישמעאל בן יוסי הגלילי.
קבר רבי יהודה בן תימא  נרד מהר דלתון אל החניה של בית הקברות ונחבור לסימון השבילים האדום.
נמשיך עמו צפונה עד לשלט המורה על פניה ימינה (מזרח) לכיוון הקבר. השביל האדום ימשיך מערבה לכיוון הר אביתר ומערת עלמה.
נסיים בקבר רבי שמעון בר יוחאי הרשב”י.
נצא ממושב דלתון אל כביש 886 לכיוון הכפר ג’יש (גוש חלב).
נצא מהכפר אל כביש 89 שיוביל אותנו לאחר כחמשה קילומטרים אל היישוב מירון שבחלקו הדרומי נמצא מתחם קבר הרשב”י.

היכן: מדפנה על כביש 99 לכביש 90 לכיוון קריית שמונה. אל כביש 899, אל כביש 886 אל דלתון.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: יום שלם
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place/

לפרטים

 יער אודם

ללכת לאיבוד ביער… כמו באגדות. טיול בשמורת יער אודם מאת אורנה אשד.
טיול רגלי, ממונע או גם וגם, מומלץ לעונת החורף והאביב (וגם לשאר עונות השנה..).
בימים גשומים, ערפיליים וקרים במיוחד שבהם כמעט בלתי אפשרי לטייל בשטחים פתוחים, נעים במיוחד לשהות תחת חופת היער. הממטרים מורגשים רק בעקיפין, כשמים זולגים לאיטם ובעדינות מקצות הענפים והעלים, נוגעים לא נוגעים במטיילים שמתחתם. כש”לא רואים ממטר” מתברך היער באווירה של קסם ומסתורין וההליכה בו דומה להליכה במבוך שדים. רוח אינה מורגשת וגם הקור נסבל יותר.
תוכלו ליהנות מתחושת הליכה לאבוד בסבך יער עבות ואובדן הקשר. החורף הוא שעתו היפה של החורש הים תכוני בכלל ושל חורש הר- אודם בפרט כאשר מתחת לחופת העצים הגבוהה והירוקה מתעוררת לחיים גם הקרקעית. מרבד נמוך וצפוף, דקיק-עלים, של סיסנית הבולבוסין, מכסה את קרחות היער בירוק חי, כמעט זוהר.
בעומק הסבך נערמת מתחת לעצים שכבה עבה של עלים מן השלכת האחרונה של מרכיבי היער הצפוניים, בעיקר אלון תולע, עוזרר ולבנה רפואי.
על שכבת העלים התחוחה והנרקבת לאיטה גדלים מינים שונים של פטריות שגופי הפרי שלהן יוצרות גן פסלים מרהיב ביופיו ובשלל הצורות שהוא מציע (זהירות חלקן רעילות).
ביער מצויים שלל מטפסים כמו יערה אילקית, קיסוס, טמוס, פואה מצויה ואספרג החורש.
העץ השליט הוא אלון מצוי, שלרוב גדל באזורים נמוכים יותר. לצידו אלון התולע המותאם יותר לתנאי הקור. מלויים אחרים הם עוזרר, הלבנה הרפואי והאלה הא”י המנקדת באדום את חופת היער בתקופת הלבלוב באביב. ביער חיים יונקים רבים כמו חזירים, דלקים, שועלים ושפע מיני מכרסמים. גם ציפורי החורש היציבות והחורפות, חומקות להן בין הענפים, מתגלות ומסתתרות לסירוגין: אדום חזה, חכלילית העצים, נקרים סורים, שחרורים ועורבנים. למתכננים מראש את הטיול, מומלץ לכוון לעונות פריחת הגיאופיטים השונים העשויה להגדיל את ההנאה אלפי מונים (לקראת כל אחת מהפריחות רצוי לברר עם מרכזי המידע של רשות שמורות הטבע במרחב גולן): לקראת סוף ינואר צפויה פריחת הרקפת היוונית, הזעירה והלוהטת בגווני ורוד עז. מין נדיר במחוזותינו הנמצא כאן למאות ואלפים.
בסוף החורף והאביב צפויים לפרוח מינים רבים, חלקם נדירים ביותר של סחלבים.
“ללכת לאיבוד ביער.. מאת אורנה אשד”

היכן: מכביש 99 לכיוון מסעדה פונים אל כביש 98, ימינה אל כביש 978 לכיוון מושב אודם.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים

אירועי “בשביל היין”

בחודשים אפריל ומאי, חגיגה של יין בגליל, בגולן ובעמקים.
אזור הגליל, הגולן והעמקים היה כבר לפני מאות שנים חבל של כרמים ויקבים.
אירועי “בשביל היין” חוגגים את עושרו ותוצרתו של חבל הארץ עטור הכרמים, המוקדש כולו לאהבת היין. במסגרת הפסטיבל מוזמן הקהל לבלות, לטייל, לחגוג ולהשיק כוסית של יין ישראלי אמיתי.
אירועי “בשביל היין” מציגים את היינות הגדולים של יקבי האזור. מרכזי המבקרים ביקבים פותחים את שעריהם.
פסטיבל ירדן וינט’אג’ שנערך ביקבי רמת הגולן , אליו הגיעו מאות רבות של חובבי יין ואוכל אשר בנוסף לטעימות של יין נהנו ממנות מיוחדות שהוצגו על ידי כ- 90 שפים מובילים מהארץ שאף ערכו במקום סדנאות לקהל, וכן את אירוע “רוקדים הרי גליל” שבו שיתוף פעולה בין יקב הרי גליל לבין אגודת הכוריאוגרפים יצר מפגש ייחודי ובלתי אמצעי בין מחול עכשווי ישראלי לבין הקהל הרחב במופעי מחול מודרני, טעימות יין, ומסיבת ריקודים אל תוך הלילה.
לצד האירועים המרכזיים מתקיימים לאורך כל ימי הפסטיבל ביקורים וטעימות בכל היקבים של הגליל, ארוחות יין מיוחדות, סדנאות בישול ויין וטיולי יין.
מידע מפורט על האירועים ניתן למצוא באתר
http://www.galil.gov.il

לפרטים