הלגונה

הלגונה

מקורותיו של נחל דן בקבוצת מעיינות שופעים, למרגלות תל דן. בהמשך הנחל מתרחב ויוצר שטח רחב ידיים המתאים לרחצה. עומק המים משתנה, ונע בין כחצי מטר לשני מטר.
המים השקופים זורמים בינות לצמחייה ירוקה, ומאחוריהם נישא הר החרמון המרשים ביופיו. ניתן לחצות את הבריכה בשחייה נגד הזרם או ללכת במקומות מעבר רדודים, ולמצוא סלע נוח לישיבה במרכז הערוץ.
נקודת מוצא ויציאה השער האחורי בקיבוץ דפנה.

לפרטים
המחלק במטעי קיבוץ דפנה

המחלק במטעי קיבוץ דפנה

 בלב מטעי האבוקדו של קיבוץ דפנה, תימצאו פינת חמד מדהימה ושקטה שנקראת המחלק. מי הדן במקום עמוקים וזורמים להם במלא עוצמתם. מקור השם הנו על כי הסכר המחלק את המים לשניים. אפשר להיכנס להשתכשך במים באזורים הרדודים.
לאמיצים ביותר אפשר לרדת מתחת לגשר הברזל ולהחליק  על מעבר הבטון ולשחות במים העמוקים עד לגשרים.
http://www.dafnat.co.il

לפרטים
נחל סער ומפל סער

נחל סער ומפל סער

נחל סער זורם לאורך כ 11 ק”מ בין סלעי הבזלת של רמת הגולן לסלעי הגיר של החרמון ונשפך אל תוך נחל חרמון (הבניאס).
בחורף, לאחר הגשמים ובאביב לאחר הפשרת השלגים מימיו שוצפים. את מעיינותיו בראש הנחל שואבים את מימיו ולכן בקיץ הופך אפיקו ליבש.
תחילת מסלולינו בגשר הידידות המוביל מגדת הנחל לכפר קיניה. נרד מהגשר ונפנה מזרחה לאורך הגדה הדרומית של הנחל בשביל המסומן ירוק. לאחר כק”מ נגיע אל מפל מרשים שגובהו 25 מטר.
נחזור על עקבותינו אל גשר הידידות. מצפון לערוץ ממשיך השביל הירוק מערבה ואח”כ יורד וחוצה את האפיק.
בסמוך לנקודה זו נראה טחנות קמח עתיקות, בריכות ומפלים. הליכה קצרה תעלה אותנו אל כביש מס’ 989 המוביל למצודת נמרוד ונווה אטיב, ליד צומת מפל סער.
מעברו השני נמצא מפל סער, אחד המפלים המרשימים של רמת הגולן.

היכן: מכביש 99 לכיוון מסעדה פונים לכיוון כפר עין קניה ולאחר כקילומטר מגיעים ל”גשר הידידות”.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. בגדים להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים

פסטיבל ימי ענף הזית בגליל

בכול נובמבר ברחבי הגליל והגולן מתקיים הפסטיבל הוותיק מזה 15 שנה. הפסטיבל מציע פעילויות רבות בנושא מסיק זיתים. האירוע המרכזי של הפסטיבל מתקיים מדי שנה בחוות חנניה, בשני סופי השבוע של הפסטיבל. בחווה מתקיימים מופעי מוסיקה סדנאות יצירה, שוק איכרים, מסיק וטיולים בכרמי הזיתים העתיקים של האזור. בימי הפסטיבל פותחים בתי בד רבים בגליל ובגולן את דלתותיהם לסיורי מבקרים ולהדרכות על הזיתים, על המסיק ועל השימושים השונים הנעשים בזית והמסעדות מייצרות תפריטים מיוחדים המבוססים על שמן הזית המקומי. למידע נוסף אודות הפסטיבל הקלק לקישור אתר רשות הרשות לפיתוח הגליל.
 www.galil.gov.il

לפרטים
בריכת רם

בריכת רם

ברכת רם היא אגם מים טבעי שנמצא בסמוך לכפרים הדרוזים מג’דל שמס ומסעדה ונוצר ככל הנראה מקריסתו של הר געש והתנקזות מי גשמים בשילוב מעיינות הזורמים בקרקעית הבריכה.
האגדות המקומיות מספרות כי הבריכה היא העין הכחולה והפקוחה תמיד של הקשישה שמשגיחה שהזקן שלה ממשיך לשמור לה נאמנות.
השייח הנו הר החרמון והישישה היא תל אל שייחה, הר החרמונית.
על פי חז”ל הבריכה היא אחד מ-3 מקורות המים שנשארו על פני האדמה אחרי המבול של נח.
על שפת ברכת רם יש מספר מסעדות קומיות ואפשרות לשייט בסירות פדלים ומשוטים.
הגישה אל המים בברכת רם היא רק דרך המסעדות מאחר ושאר השטח הוא שטח חקלאי של מטעי תפוחים השייכים לתושבי האזור.
בסמוך לה מצוי יער אודם, מהיפים שביערות ישראל. ביער בעלי חיים לרוב, חזירי בר, שועלים, זאבים ודורבנים.
הקלק לקריאת כתבה באדיבות מקו.
http://www.mako.co.il/travel-israel/tracks-trips

היכן: מדפנה פנה אל כביש 99 אל מסעדה. בכיכר צא ביציאה השנייה אל כביש 98.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע..
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעתיים.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
מסלול נחל חרמון תחתון

מסלול נחל חרמון תחתון

במרחק 3 דקות נסיעה מהמלון תמצאו מסלול קליל למשפחות חינמי, אפשר לצעוד בשביל עם עגלות, אופניים. 
ואפשר גם בתוך המים. הגעה יציאה מקיבוץ דפנה (ברכב) ימינה לכביש 99, בצומת הראשונה, צומת חורשת טל פונים שמאלה לכביש 918, לאחר כקילומטר, מול השלט המכוון שמאלה לשאר ישוב, פונים ימינה לכביש עפר, ומחנים את הרכב בצד הדרך מול השלט אין כניסה.
הולכים במסלול לאורך יובל של הבניאס עד  לקיבוץ שדה נחמיה. מתאים לרוכבי אופניים או הליכה רגלית נעימה לאורך הנחל , אפשר להיכנס למים.
סוף המסלול בתוך בחניון האקליפטוס בקיבוץ שדה נחמיה.

היכן: בסמוך לשאר ישוב
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. בגדים להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעתיים.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place/

לפרטים
שמורת טבע שניר

שמורת טבע שניר

נחל שניר ידוע גם בשם חצבני. הנחל הנו אחד ממקורות הירדן, והארוך מביניהם.
רובו של הנחל נמצא בתחומי לבנון, ורק חלקו התחתון, מאזור הכפר ע’ג’ר ועד לנקודת חיבורו עם נחל דן ונחל חרמון ליד קיבוץ שדה נחמיה באצבע הגליל, נמצא בתחום מדינת ישראל.
בנקודת המפגש עם הנחלים האחרים הם יוצרים את נהר הירדן.
המסלול הפתוח למטיילים הינו שמורת טבע בתשלום ולכן הטיול בו נוח ומגוון.
מקור השם הוא באחד משמותיו המקראיים של החרמון אשר הנחל זורם ממערב לו: “צִידונִים יִקְרְאוּ לְחֶרְמוֹן, שִׂרְיון; וְהָאֱמורִי, יִקְרְאוּ-לוֹ שְׂנִיר (דברים ג, ט. הנחל זורם כל ימות השנה.
בשמורה  ברכות מלאכותיות, מפלים, קיני ציפורים. בשמורה חיים יונקים ייחודיים כמו הלוטרות, חזירי בר, דרבנים, נמיות, גיריות ועופות מים רבים.

היכן: בכביש 90 לאחר קריית שמונה פונים מזרחה לכביש 99. לאחר 4.5 ק”מ נפנה צפונה במחלף הגושרים ונמשיך עם השילוט לשמורת הטבע נחל שניר.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. בגדים להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: חצי יום
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים

שמורת טבע בניאס

בשמורת הטבע נחל חרמון (הבניאס) נמצא המפל הגדול בישראל הוא צונח בעוצמה וברעש אדירים מגובה של כ-10 מ’ לברכה יפהפייה מוקפת בצמחייה.  שביל תלוי בנוי מפלדה ומרוצף בלוחות עץ, ואורכו 100 מ’. שרידים ייחודים של מורשת האדם.
מקדש פאן ומערת פאן – שריד ממקדשו של האל פאן, שמשמו נגזר שם המקום – פניאס (ובערבית – בניאס). שרידי מקדש שבנה המלך הורדוס.  טחנת קמח פעילה ששימשה את הכפריים. מעין קיניה, וכן טחנות הרוסות נוספות במורד הנחל.
הקלק לקישור אתר רשות הטבע והגנים הלאומיים.

היכן: בכביש 90 לאחר קריית שמונה פונים מזרחה לכביש 99. בסמוך לקיבוץ דן נמשיך עם השילוט לשמורת הטבע נחל בניאס.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. בגדים להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: חצי יום
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

קרדיט – יגאל מורג

לפרטים

לילות ירח בגולן

בכול חודש אוגוסט בגולן שלל של פעילויות תרבות ומוסיקה. יקבים מארחים אומנים לשלל מופעים, שירה בציבור, קומזיץ, ומגוון רב של פעילויות שכולן לאור הירח או הכוכבים: מופע מוזיקלי חגיגי בכפר האמנים אניעם, ספארי-לילה בג’יפים, רכיבה לילית על סוסים, רדיית דבש מכוורות, ארוחות לאור ירח, שיט קיאקים לילי ומגוון פעילויות משפחתיות לאור כוכבים.
הקלק לקישור אתר תיירות גולן.
http://www.tourgolan.org.il

לפרטים
פסטיבל לילות לבנים בכנרת

פסטיבל לילות לבנים בכנרת

בימי חמישי של יולי-אוגוסט, סביב הכנרת “כשהשמש שוקעת העמק מתעורר לחיים”.
מדי שנה, בשיא הקיץ, נערכות בעמק הירדן וסביב הכנרת עשרות פעילויות ערב מיוחדות הנמשכות אל תוך הלילה… מופעי מוסיקה של יוצרים ומבצעים פופולאריים, ירידי אומנויות, משחקי הרפתקאות, טיולי שטח ליליים, סיורים בעקבות משוררים ויוצרים, סדנאות, מוזיאונים וגלריות הפתוחים עד מאוחר, תפריטים מיוחדים במסעדות ועוד.
הקלק לקישור אתר המועצה האזורית עמק הירדן.
http://www.ekinneret.co.il

לפרטים

פסטיבל לא בשמיים

פסטיבל “לא בשמים בגליל העליון מתקיים זו השנה ה-16 במכללת תל חי, ובאתרים נוספים בגליל העליון ובגולן, מנוהל ומופק על ידי מועצה אזורית הגליל העליו בחודש יולי.
בפסטיבל מתקיימים עשרות אירועים שונים.
הרצאות, פאנלים, סדנאות, שיעורים, רבי שיח, ומופעי תרבות ואמנות והוא מושך אלפי מבוגרים, צעירים ונוער, דתיים חילוניים ומה שביניהם.
בפסטיבל משתתפים מרצים ואמנים, מהטובים בישראל. חגיגת לימוד יהודית מלאת תוכן ומשמעות, המפגישים דמויות, דעות ומחשבות.
בין האירועים מתקיימים סיורים לקברי צדיקים, מפגשי סופרים ומוסיקה.
הקלק לקישור אתר הפסטיבל.
http://www.lo-bashamayim.org.il

לפרטים

פסטיבל הכלייזמרים הבינלאומי בצפת

חגיגה של מוסיקת נשמה יהודית המתרחשת מדי שנה בחודש אוגוסט בסמטאות העיר העתיקה של צפת זה 27 שנים ברציפות. מופעים של מיטב המוסיקאים, במות פתוחות ללא תשלום, כיתות אמן  ומופעי חוצות, כולם מתרחשים בסמטאותיה של הבירה העולמית לתרבות ורוחניות יהודית. במהלך הפסטיבל מתקיימים שלל אירועים לילדים, מופעי קסמים, מספרי סיפורים, סדנאות קבלה ומיסטיקה, מופעי ג’ם סשן, ג’ז, אתני, ווקאלי ועוד.
הקלק לקישור אתר פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי.
http://www.klezmerf.com

לפרטים

אירועי “כפר ביקרתם?”

חגיגת תרבות בכפרים הצ’רקסיים והדרוזיים שבגליל יולי בכפר קמא וריחאניה, מאי ואוקטובר בחורפיש בית ג’ן ופקיעין.בשנת 2010 התקיימו לראשונה אירועי התרבות הצ’רקסית בכפרים כפר קמא וריחאניה שבגליל ופסטיבל “כפר ביקרתם?” בכפרים הדרוזיים בית ג’אן, פקיעין וחורפיש. הפסטיבלים זכו להצלחה שהתבטאה בביקורים של אלפי ישראלים שהצפינו והגיעו להכיר את התרבויות המיוחדות של שתי העדות מן הגליל. במסגרת האירועים התקיימו בכפרים מופעים, סיורים, בתים פתוחים, אירועי טעימות וסדנאות ליצירת מטעמים דרוזיים וצ’רקסיים. בכפרים הצ’רקסיים נפתחו החגיגות בהופעה מרכזית של להקה צ’רקסית בינלאומית אשר הציגה את נושא החיזור הצ’רקסי המיוחד, בכפרים התקיימו טיולי אופניים וכרכרות, נפתחו מרכזי מבקרים ומוזיאונים של העדה. בכפרים הדרוזיים הוזמנו המבקרים להתארח בבתים, לטייל בין הסמטאות ובגרעיני הכפר העתיקים, להשתתף בסדנאות ולשמוע על המסורות ועל האמונות הסודיות והמיוחדות של דרוזים.
הקלק לקישור אתר “כפר ביקרתם”.
http://www.jabel.org.il

לפרטים
אגם עין חלב

אגם עין חלב

רומנטיקה גלילית, בסמטאותיו הציוריות של הכפר המרוני גוש חלב. החצרות המטופחות, הכנסיות היפות בפשטותן, קברי הצדיקים הפזורים לרוב, תבשילי המסעדות המשובחים, בית הכנסת העתיק ותושבים מאירי פנים. בשיפולי הכפר הצפוניים, בין “גבעות החלב” הלבנות הנקראות כך במפה וגם בפי המקומיים  מצוי אגם קטן ונסתר הנקרא עין חלב. נטפס במעלה הדרך בינות לבתי הכפר, בבנק נפנה שמאלה ונמשיך לשיאו, ליד בית הקברות שמאחרי כנסיית בוטרוס כאן נחנה את רכבינו.  שביל ההליכה הוא נוח ומסומן שחור. הוא גולש דרך בוסתני תאנים ושקדים כשטרסות אבן עתיקות שומרות את הקרקע מפני הסחף . לאחר עשר דקות של צעידה במורד נגיע לנקודה בה לפתע, כמו פאטה מורגנה, מתגלית עין כחולה של מים הכלואה בין גבעות נמוכות של אבן גיר לבנה וסכר קטן שהיטיבו לבנות תושבי הכפר. זהו מעיין עין חלב, מהנובע בקרקעית האגם ומשמש בריכת אגירה עונתית, מקום מרבץ לעדר פרות משועמם, פינת חמד לזוגות אוהבים ולעת ליל אבן שואבת לשועלים, תנים וחזירי בר הלוגמים ממימיו. סביב המעיין נשזרו אגדות ויש הקוראים לו “עין השדכנית”, שכן בימים עברו נהגו הורים לשלוח את ילדיהם לפגישה במעיין תחת עיניה הבוחנות של שדכנית שישבה על גבעה שלטת ופקחה עיניה על הזוג.
הדרך אל המעיין היא חוויה כמו המפגש עם המעיין עצמו, אך הדרך חזרה קשה יותר, מחכה לכם עליה לא קלה אל הרכב החונה בשולי הכפר. אין לרחוץ במי האגם. הגעה: נכנסים לגוש חלב ברחוב הראשי. בבנק פונים שמאלה ומטפסים עד שיא הכפר. עוברים את מגרש המשחקים ופונים ימינה בדרך העפר. הקלק לקישור אתר go galil.
http://www.gogalil.org/upper_galilee.asp?p=750&s=9882
http://www.pnay.co.il/user/articles.php?oper=article&id=94

לפרטים
מערת עלמה

מערת עלמה

מערת עלמה היא אחת המערות הגדולות, העמוקות, הארוכות והמיוחדות בישראל.
תלמידו של הרב חיים בן-עטר תיאר את המערה “אין לה קץ ותכלית, והנכנס בה הוא נאבד מרוב הכוכין שיש בה.
כל כוך עשרה כוכין, ובו כוך מהעשרה. אם אתה נכנס – אתה מוצא עוד כוכים אחרים, והנכנס לשם הוא מסתכן מרוב פחד. ומעשים של זו המערה הם נפלאים.
וכולם תחת הארץ, והנכנס לשם צריך אבוקות גדולות, ואני נכנסתי לתוכה באבוקות גדולות, כמו עשרים אמה. אין אני יכול לומר כמה כוכים יש שם, אין להם מספר. והמקום נורא מאד.
וזקני אומות העולם אומרים שתחילת המערה היא במדבר, ויש לה קצה אחד בירושלים ומעשיה מרובים ונפלאים”.
במערה מסלול הליכה מפתח המערה המסומן במחזירי אור.
המערה חשוכה וחלקלקה ביותר. במערה שוכנים עטלפי חרקים הנמצאים בתרדמה בחודשי החורף. על כן המערה סגורה למבקרים בתקופה זו. דרומית למושב עלמה.
דרך המסומנת אדום, ומוליכה לשטחים חקלאיים ברמת עלמה. השביל מסומן אדום ומוביל עד לפתח מערת עלמה. נדרשת הקפדה ייתרה על הליכה רק במסלול המסומן.
המסלול מסומן במחזירי אור. בכיוון הכניסה צבעם לבן, וביציאה צבעם אדום. מומלץ להקצות בין שעה וחצי לשעתיים לביקור במערה.
אין להיכנס למערה לבד ורצוי מאד גם לא בשניים. המסלול במערה משלב קטעי זחילה קצרה, מומלץ לא להכניס ציוד למערה, למעט פנסים. במערה אוכלוסיית עטלפים.
לפני או אחרי הביקור במערה, כדאי לשים לב אל הר אביתר, מהמרשימים בהרי הגליל המזרחי.
במדרון התלול שבין הר אביתר לנחל חצור בולטים מצוקים ובהם פתחי מערות רבות, ששימשו כמערות מפלט בתקופת המרד הגדול או מרד בר כוכבא. מערות אלו סגורות למטיילים.

היכן: מדפנה על כביש 99 לכביש 90 לכיוון קריית שמונה. אל כביש 899, אל כביש 886 אל מושב עלמה.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. פנס. סוללות נוספות.
עד כמה קשה: מיטיבי לכת.
זמן: שעתיים.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
בעקבות קברי צדיקים

בעקבות קברי צדיקים

המסורת היהודית משייכת סגולות, ברכות וישועות לאלו המבקשים אותם על קברי צדיקים, רובם ככולם רבנים הנחשבים לעילוי בלמדנותם, שקדנותם, צניעותם ומעשיהם הטובים בימי חייהם. העולים לרגל לקבריהם מבקשים זיווג, בריאות, פרנסה טובה מתוך אמונה כי הצדיק יביא מרפא למכאוביהם.
קברו של יונתן בן עוזיאל נמצא ביער ביריה בסמוך ליישוב עמוקה. הכביש לוקח אותנו דרך נוף יער ביריה אל מבנה קברו של הצדיק. הפניה השנייה ימינה (צפון) תוביל אותנו אל קברו של התנא יונתן בן עוזיאל. הפנייה מסומנת בברור על ידי שלט של מע”צ. נמשיך אל קברי רבי יוסי הגלילי ובניו נחזור על עקבותינו ונסע מקברו של יונתן בן עוזיאל בחזרה לדרך נוף יער ביריה אל המושב דלתון.
נצא מהשער האחורי אל מחוץ למושב ונמשיך לנסוע עוד כמה מאות מטרים עד לבית העלמין של דלתון.
כאן נתחיל מסלול קצרצר ולא מסומן אל קבריהם של רבי יוסי הגלילי ובנו ישמעאל שעובר גם בין כמה מערות.
די להגיע לקברו של רבי יוסי הגלילי נצטרך לטפס לראש הר דלתון. הדרך עוברת במערות החבויות בצדו המזרחי של ההר.
באזור הקבר של רבי יוסי ישנו חניון, האנגר גדול, שולחנות לפיקניק ותצפית. בסופו של קיר האבן המקיף את בית הקברות, מול עץ הזית הראשון, ישנו כביש שירות משובש המוביל לקבר קטן החוסה בצל עץ זית. זהו קברו של ישמעאל בן יוסי הגלילי.
קבר רבי יהודה בן תימא  נרד מהר דלתון אל החניה של בית הקברות ונחבור לסימון השבילים האדום.
נמשיך עמו צפונה עד לשלט המורה על פניה ימינה (מזרח) לכיוון הקבר. השביל האדום ימשיך מערבה לכיוון הר אביתר ומערת עלמה.
נסיים בקבר רבי שמעון בר יוחאי הרשב”י.
נצא ממושב דלתון אל כביש 886 לכיוון הכפר ג’יש (גוש חלב).
נצא מהכפר אל כביש 89 שיוביל אותנו לאחר כחמשה קילומטרים אל היישוב מירון שבחלקו הדרומי נמצא מתחם קבר הרשב”י.

היכן: מדפנה על כביש 99 לכביש 90 לכיוון קריית שמונה. אל כביש 899, אל כביש 886 אל דלתון.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: יום שלם
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place/

לפרטים

 יער אודם

ללכת לאיבוד ביער… כמו באגדות. טיול בשמורת יער אודם מאת אורנה אשד.
טיול רגלי, ממונע או גם וגם, מומלץ לעונת החורף והאביב (וגם לשאר עונות השנה..).
בימים גשומים, ערפיליים וקרים במיוחד שבהם כמעט בלתי אפשרי לטייל בשטחים פתוחים, נעים במיוחד לשהות תחת חופת היער. הממטרים מורגשים רק בעקיפין, כשמים זולגים לאיטם ובעדינות מקצות הענפים והעלים, נוגעים לא נוגעים במטיילים שמתחתם. כש”לא רואים ממטר” מתברך היער באווירה של קסם ומסתורין וההליכה בו דומה להליכה במבוך שדים. רוח אינה מורגשת וגם הקור נסבל יותר.
תוכלו ליהנות מתחושת הליכה לאבוד בסבך יער עבות ואובדן הקשר. החורף הוא שעתו היפה של החורש הים תכוני בכלל ושל חורש הר- אודם בפרט כאשר מתחת לחופת העצים הגבוהה והירוקה מתעוררת לחיים גם הקרקעית. מרבד נמוך וצפוף, דקיק-עלים, של סיסנית הבולבוסין, מכסה את קרחות היער בירוק חי, כמעט זוהר.
בעומק הסבך נערמת מתחת לעצים שכבה עבה של עלים מן השלכת האחרונה של מרכיבי היער הצפוניים, בעיקר אלון תולע, עוזרר ולבנה רפואי.
על שכבת העלים התחוחה והנרקבת לאיטה גדלים מינים שונים של פטריות שגופי הפרי שלהן יוצרות גן פסלים מרהיב ביופיו ובשלל הצורות שהוא מציע (זהירות חלקן רעילות).
ביער מצויים שלל מטפסים כמו יערה אילקית, קיסוס, טמוס, פואה מצויה ואספרג החורש.
העץ השליט הוא אלון מצוי, שלרוב גדל באזורים נמוכים יותר. לצידו אלון התולע המותאם יותר לתנאי הקור. מלויים אחרים הם עוזרר, הלבנה הרפואי והאלה הא”י המנקדת באדום את חופת היער בתקופת הלבלוב באביב. ביער חיים יונקים רבים כמו חזירים, דלקים, שועלים ושפע מיני מכרסמים. גם ציפורי החורש היציבות והחורפות, חומקות להן בין הענפים, מתגלות ומסתתרות לסירוגין: אדום חזה, חכלילית העצים, נקרים סורים, שחרורים ועורבנים. למתכננים מראש את הטיול, מומלץ לכוון לעונות פריחת הגיאופיטים השונים העשויה להגדיל את ההנאה אלפי מונים (לקראת כל אחת מהפריחות רצוי לברר עם מרכזי המידע של רשות שמורות הטבע במרחב גולן): לקראת סוף ינואר צפויה פריחת הרקפת היוונית, הזעירה והלוהטת בגווני ורוד עז. מין נדיר במחוזותינו הנמצא כאן למאות ואלפים.
בסוף החורף והאביב צפויים לפרוח מינים רבים, חלקם נדירים ביותר של סחלבים.
“ללכת לאיבוד ביער.. מאת אורנה אשד”

היכן: מכביש 99 לכיוון מסעדה פונים אל כביש 98, ימינה אל כביש 978 לכיוון מושב אודם.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים

אירועי “בשביל היין”

בחודשים אפריל ומאי, חגיגה של יין בגליל, בגולן ובעמקים.
אזור הגליל, הגולן והעמקים היה כבר לפני מאות שנים חבל של כרמים ויקבים.
אירועי “בשביל היין” חוגגים את עושרו ותוצרתו של חבל הארץ עטור הכרמים, המוקדש כולו לאהבת היין. במסגרת הפסטיבל מוזמן הקהל לבלות, לטייל, לחגוג ולהשיק כוסית של יין ישראלי אמיתי.
אירועי “בשביל היין” מציגים את היינות הגדולים של יקבי האזור. מרכזי המבקרים ביקבים פותחים את שעריהם.
פסטיבל ירדן וינט’אג’ שנערך ביקבי רמת הגולן , אליו הגיעו מאות רבות של חובבי יין ואוכל אשר בנוסף לטעימות של יין נהנו ממנות מיוחדות שהוצגו על ידי כ- 90 שפים מובילים מהארץ שאף ערכו במקום סדנאות לקהל, וכן את אירוע “רוקדים הרי גליל” שבו שיתוף פעולה בין יקב הרי גליל לבין אגודת הכוריאוגרפים יצר מפגש ייחודי ובלתי אמצעי בין מחול עכשווי ישראלי לבין הקהל הרחב במופעי מחול מודרני, טעימות יין, ומסיבת ריקודים אל תוך הלילה.
לצד האירועים המרכזיים מתקיימים לאורך כל ימי הפסטיבל ביקורים וטעימות בכל היקבים של הגליל, ארוחות יין מיוחדות, סדנאות בישול ויין וטיולי יין.
מידע מפורט על האירועים ניתן למצוא באתר
http://www.galil.gov.il

לפרטים
פסטיבל הצפרות בגליל במלונות החורף של הציפורים

פסטיבל הצפרות בגליל במלונות החורף של הציפורים

לרבים מוכרת תופעת נדידת הציפורים,אך לא רבים ידוע שעבור מיליוני ציפורים נודדות התחנה האחרונה ,המלון החורפי נמצא כאן בישראל כאן בצפון הארץ: בגליל, בגולן, בעמק המעיינות ועוד.
מקווי המים הטבעיים, המלאכותיים, היערות, חופי הים, שדות חקלאיים ושטחים פתוחים טבעיים – כל אלו הם בית החורף עבור מיליוני ציפורים ממאות מינים שונים, החל בציפורי השיר הקטנות, לכולם מוכר הנחליאלי, אבל ישנם עוד רבים אחרים, עגורים, ברווזים, שחפים, חסידות שחורות ולבנות ועוד רבים נוספים.
החורף הנעים שלנו הוא תקופה נהדרת לצאת אל השמורות, הפארקים, הכנרת ושטחי החקלאות הרבים וליהנות מהשפע המדהים של הציפורים.
הקלק לקישור אתר הצפרות הישראלי.
http://www.birds.org.il/he/bird-center-page.aspx?centerId=30

היכן: מכביש  ק”מ צפונה מצומת יסוד המעלה (כביש 90 : ראש פינה – קריית שמונה) פונים מזרחה אל עמק החולה.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים

מקורות הירדן – דן, בניאס, חצבאני

תל דן 
תל דן או בשמו הערבי תל אלקאדי הנו יישוב מימי קדם. המקום מוזכר כבר בתנ”ך בספר שופטים בשם ליש.
בתל שרידי התיישבות רבים, חומות, שער עתיק מתקופת ברונזה והשריד החשוב ביותר שנמצא בתל דן הוא כתובת ובה מוזכר ..בית דוד…. זו
הכתבות החוץ-מקראית הראשונה (מאה 9 לפנה”ס) בה מוזכר השם דוד בתור שמו של מלך וכראש שושלת.
התל ממוקם בתוך שמורת טבע. מימי הדן מושפעים מהפשרת שלגי החרמון ולכן הטמפרטורה שלהם קבועה כל השנה.
המסלולים מוסדרים ומסומנים כבר מהכניסה. בסוף המסלול בריכה טבעית ויפה.

בניאס
האגדה מספרת שכאן שכן האל היווני פאן – אל הרועים והיער. פאן ניגן בקרן והבהיל את כל החיות.
בעקבות אגדה זו הוקם בקיר המצוק מקדש לאל פאן ומכאן השם פניאס. השיבוש בשפה הערבית בניאס.
הטיול עובר בשרידי המקדש, המערה שממנה נובע הנחל והברכות סביבו. המקום מקודש לנוצרים, בו מאמינים כי ישו מסר לשליחו פטרוס את מפתחות השמיים.מסביב למעיין שרידים ארכיאולוגיים של יישובים מתקופות שונות.
המסלול עבור בין שרידי טחנות קמח שאחת מהן עדיין פעילה, עד למפל הבניאס.

שניר
להבדיל מחבריו, נחל הדן  והבניאס, נחל שניר זורם כעשרות קילומטרים מצפון לגבול ישראל-סוריה-לבנון.
בסמוך לעיירה הלבנונית חצבייה פורצים המעיינות המזינים את הנחל ומתחילים את זרימתם דרומה לעבר ישראל.
אורכו של נחל הוא כ-60 קילומטר בתחומי מדינת ישראל חלקו שמורה סגורה ואילו בחלקו הדרומי נמצאת השמורה בה נבקר. נחל שניר ונחל חרמון יחדיו מספקים כחצי מכמות המים המגיעה לנהר הירדן על החצי השני אחראי נחל דן. חורף טוב מביא עימו חובבי שיטפונות המגיעים לגשר שניר בכדי לראות את הנחל שוצף וגועש.
מיד אחרי יציאתו של הנחל מגבולות השמורה ניתן לשכור קיאקים וסירות ראפטינג.

היכן: נוסעים צפונה לכיוון הכנרת, בכביש 90 לקריית-שמונה, בצומת גיבור פונים ימינה (מזרחה) לכביש 99 עד לשילוט תל דן.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע. בגדים להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: יום שלם
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

קרדיט – יגאל מורג

לפרטים
עמק החולה ואגמון החולה

עמק החולה ואגמון החולה

פארק הטבע והצפרות אגמון החולה, נמצא בליבו של עמק החולה והמהווה אחד מצירי נדידת הציפורים החשובים ביותר בעולם. בכל עונת נדידה חולפות מעלינו למעלה מחצי מיליארד ציפורים. אלפים מהן נשארות באגמון בתקופת החורף, ואחרות בוחרות לקנן בעונות האביב והקיץ. הפארק הוא אתר דגל בנושא תיירות אקולוגית בארץ ובעולם, ומהווה מודל לשיתוף פעולה בין טבע, תיירות וחקלאות.
באתר סיורים מודרכים בעגלת המסתור או סיורים מיוחדים, בהתאם לעונה.
הקלק לקישור אתר אגמון החולה.
http://www.agamon-hula.co.il

היכן: בין צומת יסוד המעלה לצומת כח, בכביש 90.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: חצי יום.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים
נחל עיון ומפל התנור

נחל עיון ומפל התנור

שמורת הטבע נחל עיון, נמצאת בקניון יפהפה בו מים זורמים ושלל מפלים.
נחל עיון זורם דרומה מעמק עיון בדרום לבנון אל תוך שטח ישראל, והוא יובל של נהר הירדן.
הנחל זורם כשבעה קילומטרים בדרום לבנון, ובישראל זורם בערוץ קניוני סמוך למטולה בואכה לעמק החולה.
המעיינות של נחל עיון מנוצלים בקיץ לחקלאות ובאפיקי הנחל נותרים מעיינות זורמים גם בקיץ.
בחורף הנחל זורם בעוצמה חזקה מאוד והופך את האזור לאזור מקסים לטיולים.
בשמורת הטבע נחל עיון ארבעה מפלים.
מפל עיון, מפל תחנה, מפל האשד ומפל התנור.

היכן: מכביש קריית שמונה – מטולה, קילומטר דרומית למטולה פונים מזרחה.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שעתיים
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/@33.2356893,35.5910261,13z?hl=he

לפרטים
החרמון

החרמון

המיקום, הייחודיות, החוויה, רומנטית או משפחתית.
החרמון. מה לא נאמר עליו. מה לא נכתב עליו. ובכול זאת נרחיב מעט את היריעה.
אתר החרמון מרוחק ממלון Ambience דפנה, 22 ק”מ בלבד. החרמון פעיל כל השנה ומשתרע על שטח של כ- 2,400 דונם, בגובה של 2,000 מטר מעל פני הים. בחורף משמשים מורדות ההרים המושלגים לגלישה בסקי ובסנוב ורד.
מבקרים רבים מגיעים על מנת לצפות, לחוות ולהשתעשע בשלג, לעלות ברכבל ולבלות במתקני הספורט השונים באתר, מזחלות שלג ומגלשות הרים. באתר החרמון מסלולי גלישה, רכבלים ומעליות טי-בר לשימוש הגולשים, ביה”ס לסקי, וחנות להשכרת ציוד סקי ומערך מזנונים ומסעדות.
הקלק לקישור לאתר החרמון.
http://hermonski.co.il

היכן: מדפנה אל כביש 99, שמאלה אל 989, כביש 98 בואכה לאתר החרמון.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, בגדים חמים, בגדין להחלפה.
עד כמה קשה: קל.
זמן: יום שלם.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

לפרטים