יער אודם

ללכת לאיבוד ביער… כמו באגדות. טיול בשמורת יער אודם מאת אורנה אשד.
טיול רגלי, ממונע או גם וגם, מומלץ לעונת החורף והאביב (וגם לשאר עונות השנה..).
בימים גשומים, ערפיליים וקרים במיוחד שבהם כמעט בלתי אפשרי לטייל בשטחים פתוחים, נעים במיוחד לשהות תחת חופת היער. הממטרים מורגשים רק בעקיפין, כשמים זולגים לאיטם ובעדינות מקצות הענפים והעלים, נוגעים לא נוגעים במטיילים שמתחתם. כש”לא רואים ממטר” מתברך היער באווירה של קסם ומסתורין וההליכה בו דומה להליכה במבוך שדים. רוח אינה מורגשת וגם הקור נסבל יותר.
תוכלו ליהנות מתחושת הליכה לאבוד בסבך יער עבות ואובדן הקשר. החורף הוא שעתו היפה של החורש הים תכוני בכלל ושל חורש הר- אודם בפרט כאשר מתחת לחופת העצים הגבוהה והירוקה מתעוררת לחיים גם הקרקעית. מרבד נמוך וצפוף, דקיק-עלים, של סיסנית הבולבוסין, מכסה את קרחות היער בירוק חי, כמעט זוהר.
בעומק הסבך נערמת מתחת לעצים שכבה עבה של עלים מן השלכת האחרונה של מרכיבי היער הצפוניים, בעיקר אלון תולע, עוזרר ולבנה רפואי.
על שכבת העלים התחוחה והנרקבת לאיטה גדלים מינים שונים של פטריות שגופי הפרי שלהן יוצרות גן פסלים מרהיב ביופיו ובשלל הצורות שהוא מציע (זהירות חלקן רעילות).
ביער מצויים שלל מטפסים כמו יערה אילקית, קיסוס, טמוס, פואה מצויה ואספרג החורש.
העץ השליט הוא אלון מצוי, שלרוב גדל באזורים נמוכים יותר. לצידו אלון התולע המותאם יותר לתנאי הקור. מלויים אחרים הם עוזרר, הלבנה הרפואי והאלה הא”י המנקדת באדום את חופת היער בתקופת הלבלוב באביב. ביער חיים יונקים רבים כמו חזירים, דלקים, שועלים ושפע מיני מכרסמים. גם ציפורי החורש היציבות והחורפות, חומקות להן בין הענפים, מתגלות ומסתתרות לסירוגין: אדום חזה, חכלילית העצים, נקרים סורים, שחרורים ועורבנים. למתכננים מראש את הטיול, מומלץ לכוון לעונות פריחת הגיאופיטים השונים העשויה להגדיל את ההנאה אלפי מונים (לקראת כל אחת מהפריחות רצוי לברר עם מרכזי המידע של רשות שמורות הטבע במרחב גולן): לקראת סוף ינואר צפויה פריחת הרקפת היוונית, הזעירה והלוהטת בגווני ורוד עז. מין נדיר במחוזותינו הנמצא כאן למאות ואלפים.
בסוף החורף והאביב צפויים לפרוח מינים רבים, חלקם נדירים ביותר של סחלבים.
“ללכת לאיבוד ביער.. מאת אורנה אשד”

היכן: מכביש 99 לכיוון מסעדה פונים אל כביש 98, ימינה אל כביש 978 לכיוון מושב אודם.
מה להביא: מים, נעליים נוחות, כובע.
עד כמה קשה: קל.
זמן: שלוש שעות.
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place