כנסיית בוטרוס ושרידי בית הכנסת העליון

כנסיית בוטרוס ושרידי בית הכנסת העליון מעל כל בתי הכפר נישאת כנסיית בוטרוס (פטרוס) המשמשת את הקהילה היוונית קאתולית של הכפר. הכנסיה סגורה, אך ניתן להיכנס לחצרה. בסמוך לכנסיה ולמרגלותיה, חורבותיו של בית כנסת קדום ומפואר, כנראה מתקופת בית שני. ממערב למבנה ניתן לראות עמודי אבן גדולים שחלקם מעוצב בצורת לב, שהיו חלק ממבנה בית הכנסת.
תאנים, סומק ודובדבנים הבית הראשון משמאל הוא הבית הכתום. ממולו בבית האבן מייבשות אום-לואיס ושכנתה אוטרא (כל אחת בנפרד) על גג ביתן את דבלי התאנים. ולאחר שיבשו, יוצקות אותן לקוביות בנות קילו ומוכרות למטיילים וללקוחות קבועים. אום לואיס ידועה גם בייצור תבלין הסומק הנמכר גם הוא למבקרים. המוזוליאום
בשולי הכפר המערביים, מתחת לפני האדמה, נחשף מבנה קבורה מרשים עשוי אבני גזית בן המאה השניה או השלישית. ניתן לרדת אל המבנה במדרגות נוחות, לראות ארון קבורה עתיק וכפול (סרקופאג) שמכסהו מקושט ברבע קרנות, ומתחתיו רחבה המובילה אל אולם מקומר. רדו במדרגות אל הקשת הבנויה שבקצה הכניסה למערה חצובה. בפתח המערה, דלת אבן שעדיין סובבת על צירה והמשמשת מבוא לאתר המכיל 10 כוכי קבורה. בחפירות שנעשו במקום נמצאו שלדים ומנחות קבורה.
כנסיה המרונית הקטנה קטנה נמצאת בגרעין הכפר העתיק, ופעמון בראשה.
כנסיית מר מרון החדשה גדולה והמודרנית הוקמה בשנות ה-90 ומשמשת כבית התפילה המרכזי של תושבי הכפר. חצר הכנסיה מטופחת, פיסלה של מרים הקדושה בשער וגם בית הנזירות צמוד אליה. במבט מלמעלה הכנסיה בנויה בצורת צלב, וחלונותיה עשויים ויטראז.
קברי צדיקים רבים נמצאים בעיבורו של הכפר בין הבתים, בחצרות ובגבעות המקיפות אותו. בוואדי ממערב לכפר בין עצי הזית נמצא ציון מקום קבורתו של הנביא יואל בן פתואל. רב הנסתר על הנגלה בעניין חייו ומקום קבורתו של יואל הנביא.
בית הכנסת בנחל גוש חלב ברחוב הראשי, בפניה השנייה נפנה ימינה (אחרי בית המועצה) והדרך מתחילה לגלוש בין בתי הכפר אל הנחל. אחרי 200 מטר נשאיר מאחורינו את בתי הכפר ולאחר הליכה של כ-600 מטרים נראה מימין בין בוסתני התאנים ליד מעיינות הכפר את חורבותיו של בית הכנסת הקדום בן המאה השלישית לספירה, שנהרס כנראה במאה השישית. הו מבנה רבוע ובו שני טורי עמודים, שבמהלך החפירה נתגלה בו בסיס אבן של ארון קודש, ספסלים ומשקוף מעוטר שעליו מתואר עייט המחזיק במקורו זר פרחים. במקום נתגלתה כתובת בארמית: “יוסה בר נחום עשה את זה (העמוד) תהא לו הברכה”.
העין הכחולה של גוש חלב. זהו “עין חלב”, מעיין הנובע בקרקעית האגם ומשמש בריכת אגירה עונתית, וגם מקום כינוס לחיות הלוגמות ממימיו. אגדות רבות נשזרו סביב המעיין. בכפר קוראים לו “עין השדכנית”, שכן בימים עברו נהגו הורים לשלוח את ילדיהם לפגישה במעיין, תחת השגחת השדכנית. אין לרחוץ במי האגם ומומלץ לצאת עם כמות מספקת של מי שתייה.
מאת: אמנון גופר
אנחנו על המפה: https://www.google.co.il/maps/place

קרדיט – אמנון גופר