מבדד הנזירים בנטופה

מאת: אייל שפירא
מבדד הנזירים בנטופה בסמוך להררית, קשור  לסיפור חייו המופלא של האב יעקב וילברנט, נזיר ואיש דת הולנדי שבעקבות אירועי מלחמת העולם השנייה שחוותה משפחתו החליט לעזוב את הולנד לצמיתות ולגור כנזיר איש דת נוצרי בארץ ישראל.
בשנת 1965 הגיע לארץ, רכש חלקת אדמת טרשים נטושה ו סלעית במרומי הר הררית.
אליו הצטרף נזיר נוסף .
כוונתם הייתה להקים מנזר להתבודדות במקום. למקום הם קראו בשם “לאורה נטופה.
בשמה העברי – מבדד נטופה.
על ראשו של רכס יודפת, כמה מאות מטרים ממזרח ליישוב המודטים הררית (המהווה שער כניסה ראוי לממלכת התבודדות שכזו), שוכנת מתחת לפני האדמה כנסייה חצובה בסלע.במשך שנים שני הנזירים הרחיבו והעמיקו מערה קטנה שהייתה במקום, ויצרו מתחם תפילה צנוע ומקסים.
הם מנהלים אורח חיים דתי של “מסדר” עצמאי, ומשק אוטרקי, מגדלים ירקות ואת מוצרי המזון הבסיסיים, קונים ביישוב הסמוך. גם הדרך למבדד – ברגל בלבד (כמה טוב שאין אפשרות להגיע ברכב או, גרוע מכך, ברכב שטח), ובין בוסתנים מטופחים מהם נשקפת בקעת נטופה – מכינה את המבקר כראוי. לאחר הליכה קצרה, מגיעים אל המבנה החיצוני.
זהו בית אבן שלצדו צריח נמוך, הבנוי מסלעים זעירים, שנראה כי גובבו זה על גבי זה, ובאורח פלא הם ממשיכים לעמוד על תלם. נכנסים פנימה, יורדים במדרגות הצרות והלולייניות למחצה, ומגיעים אל אולם התפילה המרכזי, המואר באמצעות עששיות ופיר הממוקם בתקרת הסלע. שבו על ספסל האבן הצופה אל במת התפילה.
קחו לעצמכם שעה קלה וקרירה של בריחה מהיומיום. שווה כל רגע.
http://www.mako.co.il/travel-israel/tracks-trips/lower_galilee

קרדיט – אמנון גופר